Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 182 088 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Ciąża u kotki

środa, 29 kwietnia 2009 20:48
Skocz do komentarzyW tej notce opowiem o ciąży i o porodzie u kotki.

CIĄŻA U KOTKI

Poród

Kiedy poród zacznie się już na dobre, należy wtedy poczynić ostatnie przygotowania. Trzeba usunąć miekkie posłanie z pudła, gdyż może zasłaniać rodzące się kocięta. Powinniśmy też zadbac o to, by w pomieszczeniu było ciepło, ok. 21 stopni.
Tuż przed samym porodem kotka zacznie okazywać niepokój, a nawet drzeć papier w pudle. Będzie usiłowała wypróżnić się w kuwecie, ale bez skutku i straci ochotę do jedzenia. W czasie oględzin będziemy mogli dostrzec ślady mleka w sutkach.
Nie trzeba jej zbytnio niepokoić np. mierzeniem temperatury, gdyż temperatura ciała kotki spada poniżej 38 stopni tuż przed porodem. Będziemy mogli wyczuć ruchy noworodków przez skórę na brzuchu, świadczące o tym, że zaczęły się już skurcze macicy.
Skurcze macicy stawać się będą coraz częstsze, toteż łagodne słowa otuchy z naszej pomogą kotce opanować lęk, szczególnie jeśli jest to jej pierwszy poród. Nie należy jednak spieszyć z pomocą, dopóki nie nabierzemy pewności, że poród może być nieprawidłowy. Kotki zazwyczaj doskonale dają sobie rade, w czasie porodu komplikacje porodowe zdarzają się naprawdę rzadko.


Kotki muszą przejść przez drogi rodne jeden po drugim, mimo że znajdują się w obydwu rogach macicy.

Skurcze będą coraz intensywniejsz i kiedy kotka ułoży się na boku, z pochwy zacznie się wysówać pierwszy płód. Potrwa to ok. pół godziny w zależności od położenia płodu. Większość kociąt rodzi się główką naprzód, co bardzo przyspiesza poród, ale zdarza się też tak zwane przodowanie pośladkowe, wówczas płód wysuwa się z pochwy wyprostowanymi tylnymi nóżkami. W takich wypadkach rodzącej kotce może być potrzebna nasza pomoc przy wyciąganiu płodu.
Jeśli kocię nie jest w stanie wysunąć się o własnych siłach w ciągu pięciu minut, musimy pospieszyc z pomocą. Należy dokładnie umyć ręce, przykryć kocię kawałkiem czystej gazy i bardzo delikatnie wysunąć je z pochwy trzymając za boczki, aby nie uciskać brzuszka. Tak uwolniony płód kotka pobudzi do życia lizaniem. Jest rzeczą normalną, że w trakcie porodu pęka wypełniony płynem pęcherz płodowy, w którym znajdował się płód. Wówczas wody płodowe wypływające z macicy są oznaką rychłych narodzin kocięcia. Kotki przeważnie same rozrywają pęcherz płodowy w czasie, gdy wynurza się on ze szpary sromowej.
                                                                        
                         
1. Najlepsze i napowszechniejsze jest przodowanie główkowe, kiedy najpierw wyłania się łepek i nóżki.

2. To kocię znajduje się w przodowaniu pośladkowym. Może to utrudnić poród, jeśli kotka jest słaba.

3. Kiedy kocię rodzi się tylnymi nóżkami do przodu, nazywa się to przodowaniem pośladkowym. Jest to pozycja najtrudniejsza.

Jeśli jednak tak się nie stanie, będziemy zmuszeni rozerwać go sami. Należy sprawdzić, czy po rozlaniu się płynu kawałek tkanki nie zalepił kociego puszczka, ponieważ może to utrudnić mu oddychanie. Jeśli zajdzie konieczność, trzeba energicznie wytrzeć kotka po bokach kawałkiem gazy i kilka razy rozewrzeć mu palcem pyszczek, aby pobudzić do oddychania. Jeżeli nie zareaguje, należy wziąć je w dłonie i trzymając głowką w dół pohuśtać delikatnie parę razy. Powinno wkrótce dać oznaki żcyia.
W chwili narodzin matka kotków zazwyczaj przegryza pępowinę łączącą płód z łożyskie. Jeśli kotka zmęczy się porodem, może jej zabraknąć sił, by przegryźć pępowinę, więc musimy jej w tym pomóc, ostrożnie i delikatnie rozrywając sznur pępkowy. Spowoduje to skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszy to krwawienie.
Można także przeciąć pępowinę, przewiązując ją przedtem sterylną nicią. Należy odciąć używając wysterylizowanych nożyczek.
Łożysko powinno wyjść samo. Będzie to czewonawobrązowy kawałek tkanki, zwykle szybko zjadany przez kotkę. Jest to odruch podyktowany instynktem, nie zaś objawem głodu, czy kanibalizmu.
Należy bacnie obserwować, czy po narodzeniu się kociaka każdorazowo wysówa się też łożysko. Zdarza się, że jedno lub dwa pozostaje wewnątrz kotki, co pociąnie za sobą potem konieczność interwencji lekarza. Może nawet się nam wydawać, że pomyliliśmy się przy liczeniu, ale nie wykluczone, że któreś z łożysk kotka po prostu zjadła.
Kiedy urodzi się już pierwszy kociak, a powinno się urodzić w ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia porodu, zazwyczaj dość szybko przychodzą na świat następne i w ciągu paru godzin w krótkich odstępach czasu urodzi się cały miot.
Obserwowanie porodu może okazać się dla właściciela kotki pełnym udręki przeżyciem, a jeśli w pewnym momencie coś go wyraźnie zaniepokoi, ponienien niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z lekarzem weterynarii. Jest to szczególnie ważne wtedy, jeśli kotka po fazie skórczów opadnie z sił, a poród wcale się nie zacznie.
Opóźnianie się porodu może być spowodowane blokdą w obrębie miednicy, powodującą zator. Jeśli wiadomo nam, że kotka miała kiedys szukodzenie miednicy, należy wówczas poradzić się lekarza, czy kotka powinna mieć małe, gdyż w takim przypadku może być konieczne cesarskie cięcie.
Deformacja płodu może zakłócić proces porodu. W przypadku kotów perskich głowa kotka swym rozmiarem może nawet spowodować utknięcie płodu w drogach rodnych. Przyczyną zatoru może być także wadliwe położenie płodu lub jego przekręcenie się w trakcie narodzin.
Zdaża się też czasem, że dwa kociaki utkwią naraz w drogach rodnych, a w nielicznych przypadkach deformacja miednicy może spowodować dystocję, w które wyniku rodzą się potworki o groteskowym wyglądzie. Cesarskie ciecie bywa konieczne i może być przeprowadzone całkiem bezpiecznie, natomiast szanse utrzymania przy życiu kociat są w pewnym stopniu zależne od tego, jak długo trwał poród.

Okres poporodowy

W normalnych warunkach zaraz po zakończeniu porodu koka odpoczywa liżąc ssące kocięta. Ważne jest, aby w tym czasie młode otrzymały mleo od własnej matki, ponieważ tzw. siara (pierwsze mleko), czyli colostrum, zawiera ochronne przeciwciała, które zapewniają kociętom odporność na choroby w początkowym okresie życia.
Nie należy bez potrzeby przeszkadzać kociętom w tym okresie. Kotki są na ogół bardzo dobrymi matkami, ogromnie opiekuńczymi wobec swego potomstwa. Jeżeli wydaje nam się, że w miocie jest kotek z poważnymi wadami np. rozszczepieniem podniebienia, należy natychmiast takie kocię uśpić.
Oznaką tej wady bywa wyciekanie mleka przez nozdrza w wyniku wadliwego sklepienia górnej częsci podniebienia. Należy takie kocię dostarczyć lekarzowi weterynarii, który bezboleśnie je uśpi, bowiem leczenie nic tu nie pomoże.
Należy zadbać o to, żeby kotka karmiąca młode miała stale w pobliżu dostateczną ilość wody. Musi dużo pić, aby zrównoważyć nabór płynu, wynikający z karmienia miotu. Możemy podawać jej regularnie mleko, jak również wodę, ale jeśli kotka jest uczulona na krowie mleko, trzeba wówczas użyc sztucznego preparatu zastępującego mleko, który jest przeznaczony do sztucznego karmienia kociąt.
Kotkę należy karmić regularnie, najlepiej pozwolić jeść tyle, ile zechce.
Młode kociaki będą z początku ssały matke co parę godzin i na ogół będą zachowywały się spokojnie. Ale jeśli popiskują i są bez przerwy w ruchu, oznacza to, że cos nie jest w porządku, być może matka nie ma dla nich dostatecznej ilości mleka.
Należy wówczas obejrzeć sutki i sprawdzić, czy jest w nich mleko. Jeśli dostrzeżemy, że któryś z sutków jest zaczerwieniony, gorący i sprawia ból, może to wskazywac na miejscowy stan zapalny, często określany jako mastitis. Wymaga to leczenia antybiotykiem i zasłonięcia zainfekowanego sutka przed kociętami, aż do momentu wyleczenia.
Niebawem ustali się wśród kociąt hierarchia dominacji i kocięta okupujące sutki znajdujące się najbliżej tylnych nóg będą rsły szybciej, ponieważ z tych sutków wypływa więcej mleka.
Wydalanie pozostałości łożyska przez kotki trwa od pięciu do dziesięciu dni od porodu. Jeśli wydalanie odchodów macicznych trwa zbyt długo, powinniśmy porozumieć się z lekarzem, zwłaszcza jeśli zauważymy, że kotka straciła apetyt i zaczyna zaniedbywać kocięta w tym okresie.
W normalnych warunkach kocięta będą przybierąc na wadze w tempie ok. 85gramów na tydzień. W siódmym dniu życia zaczna się im otwierać oczy, które trzeba delikatnie premywać, jeśli skleją się ponownie. Kotka cały czas będzie myć małe, liżąc je raz po raz, co ma na celu także skłonienie ich do oddawania moczu i kału.

Odstawienie kociąt

Wprawdzie kocięta mogą już spróbować pokarmu o konsystencji stalej w trzecim tygodniu życiu , ale odstawienie ich od piersi zacznie się na trwałe dopiero wtedy, kiedy ukończą pierwszy miesiąc życia. Z początku mogą nie okazywać chęci do spożywania nowego typu pokarmu, należy więczacząć od podawania im odrobiny jedzenia na palcu. Kocięta zaczną je obwąchiwać, a następnie zlizywać. Potem należy położyć większą ilość pokarmu na talerzyku, przechylić go pod odpowiednim kątem, aby przyciągnąć uwagę kociąt. Trzeba zacząć od podawania im podgotowanej ryby lub sproszkowanego pokarmu dla kociąt, które będzie stanowić ich podstawową karmę po odłączeniu od matki. Nie będą one w tym okresie zbyt chętne do zjadania pokarmu z miski.
Po upływie tygodnia kocięta będą całkiem chętnie pożywiały się już samodzielnie i zjadały w ciągu dnia kilkanaście dekagramów pokarmu. podzielonego na cztery posiłki.
Przez cały okres odstawiania kociąt muszą one dostawać także mleko, a najlepiej jego substytyt rozcieńczony wodą według załaczonych wskazówek. Zapobiegnie to wystąpieniu biegunki, która może się pojawic, gdyby były karmione mlekiem krowim, a nie tolerowały go.
Kiedy kocieta osiągnął drugi miesiąc życia, zauważymy sami, że są już całkiem samodzielne. Rasowe koty muszą być zarejestrowane w odpowienim związku hodowlanym, zwłaszcza jeśli chcemy posyłać je w przyszłości na wystawy. Będziemy mieli z tego tytułu możliwość wzięcia udziału w większej liczbie pokazów.

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 07 lutego 2016 6:21

  dobry wpis

  autor filip46

  blog: http://www.zgsgw.org/home.php?mod=space&uid=97095

 • dodano: 01 lutego 2016 1:36

  ciekawa strona

  autor joda4589

  blog: http://samurinvest.com/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=6046

 • dodano: 08 grudnia 2015 14:19

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://jeux-de-construction.ak6.fr/lego/prix-camion-police-lego-22.html

 • dodano: 01 grudnia 2015 8:04

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://suplementnamase.powy.info/najlepsze-bialko-na-71.html

 • dodano: 22 listopada 2015 23:02

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://warderobes.better-furnitures.co.uk/sliding-wardrobe-doors-new.html

 • dodano: 14 listopada 2015 10:54

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://fsinspire.bestfurnitures.co.uk/cabinet-and-bookcase/1940s-cupboard-2.html

 • dodano: 08 listopada 2015 1:08

  california online colleges maya angelou jeremy sky setup waterproof digital <br>camera locksmiths keys charleston south carolina houston wrongful death attorney es docking stations consolidation of loans cumbias kc and jojo slip and fall lawyers dallas bankruptcy attorneys

  autor Rubin

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_dla_firm

 • dodano: 08 listopada 2015 0:54

  end tables medical billing and coding school whereis com au <br>ringo alg exe online teaching masters degree yahoo360 lowest mortgage loan t 1 service jacksonville home equity loans building and contents insurance quote national <br>tax relief attorneys phoenix barrel racing web hosting sharepoint

  autor Ken

  blog: http://gadzetyreklamowecom.tumblr.com/

 • dodano: 07 listopada 2015 19:22

  snow white speaker austin texas dwi lawyer online graduate class lake forest home zip code map women scheels austin tx yearbook dream street outsourced <br>email services orchard bank secured credit cards delta force <br>medical alarm monitoring

  autor Robyn

  blog: http://www.codeproject.com/Questions/1049769/Gadzety-Reklamowe-Z-Nadrukiem

 • dodano: 07 listopada 2015 15:40

  buy business cards online online master degree programs automobile insurance <br>comparisons california car insurance newport harbor get <br>my credit report online personal debt consolidation loan uncle <br>sam drug clinics surgeons los angeles hosting asp net websteronline oklahoma blue cross and blue shield mortgage loans washington what is lemon law

  autor Etsuko

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe

 • dodano: 07 listopada 2015 10:04

  injury lawyer portland refinance fees 裏本 ftp software connecticut injury lawyer debt loans first <br>data merchant services cheapest auto insurance quote elaine spray foam insulation car cheap company insurance heloc bad credit littlest pet shop freelayouts production

  autor Margo

  blog: https://penzu.com/public/4ec3225b

 • dodano: 07 listopada 2015 7:37

  banco di brescia approval cracked name generator online trading for online stock <br>trading company business administration online re-morgage ford loan consolidation saving account interest rates cheap <br>car insurance young driver nissan gtr skylar deleon bluetooth keyboard hosting company

  autor Gemma

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-z-nadrukiem/

 • dodano: 07 listopada 2015 3:46

  whole life insurance premium 30 year home equity loan quote uk cute sayings <br>lost boys huns yellow pages resell dedicated servers arizona <br>criminal lawyers valtrex storage facilities los angeles ca va loans <br>medical billing schools online mrs fields automobile insurance maryland ach llc

  autor Lea

  blog: http://gadzetyreklamoweco.blogspot.com/

 • dodano: 07 listopada 2015 1:20

  貼圖 gaim letter of recommendation prices nervous hosted <br>exchange solutions insurance quotes health plentyoffish zycam on line forex trading att dakota rose ground zero drudge negotiations class

  autor Anke

  blog: http://gadzetyreklamowecom.weebly.com/

 • dodano: 06 listopada 2015 15:49

  minnesota secretary of state foreshadowing esop financing removing software divorce lawyer maryland <br>capitol one business card st paul pioneer press crazy <br>chance soilwork house rent computer service herbal prettyricky court reporting colorado

  autor Alysa

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_z_nadrukiem

 • dodano: 28 lutego 2015 15:20

  Remarkable things here. I'm very satisfied to look your article.<br>Thanks a lot and I am having a look forward <br>to touch you. Will you kindly drop me a mail?

  autor Rosalie

  blog: http://www.doradca365.pl/blog/kasa-fiskalna-dla-mechanika-zainteresowanie-sprzedawcow/

 • dodano: 18 stycznia 2015 7:25

  Hi colleagues, fastidious paragraph and pleasant arguments commented at this place,<br>I am genuinely enjoying by these.

  autor Rae

  blog: http://kasa-fiskalna-dla-lekarza.blogspot.com/

 • dodano: 27 listopada 2014 21:36

  I think that what you posted made a lot of sense.<br>However, what about this? what if you added a little content?<br>I am not suggesting your content is not good.,<br>however what if you added a post title that makes people want <br>more? I mean Ci?a u kotki - ZWIERZAKI is kinda vanilla.<br>You should glance at Yahoo's front page and watch how they write news titles to grab <br>viewers to open the links. You might add a video <br>or a picture or two to grab people excited about everything've written. Just my opinion, it <br>would make your website a little bit more <br>interesting.

  autor Maddison

  blog: http://www.znajdziesz-prace.pl/blog/

 • dodano: 28 maja 2011 17:48

  Wow! Bardzo dokładny opis całej ciąży i okresu po porodowego! Super dzięki, pomogłaś mi zaopiekować się moją kotką ;]

  autor Kathy

 • dodano: 04 maja 2011 23:12

  O,przepraszam .Ma nie caly rok* . :).Młoda

  autor olka

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 13 lutego 2016

Licznik odwiedzin:  107 504  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29      

Archiwum

O mnie

Hej,mam na imię Maja i mam 14 lat.Uwielbiam Zmierzch i wszystko co z nim związane!!!Piosenki,aktorzy po prostu wszystko!!Przejde z koleżanką koło sklepu i mówię,,To przypomina scenę z (Zmierzchu,księżyca w nowiu, zaćmienia, przed świtem) ... itp. xDD Mam nawet specjalny zeszy w którym majuję rzeczy ze Zmierzchem powiązane.Po prostu mam na tym punkcie konika ;]] Oprucz tego zaraziłam tym 2 koleżanki , a jedną w naprawdę zapansowanym stopniu takim jak ja :D

O moim bloogu

Najlepszy blog o zwierzakach!!;p SORRY za utrudnienia ale blog jest przyzwyczajony do Firefoksa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Maskotki mojego bloga ;p

Statystyki

Odwiedziny: 107504

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Bloog.pl